TÜZDER Tüm Üstün Zekalılar Derneği

DAHİPARK SANAL TUR
KAYIT OL, HABERDAR OL!

Eğitimler

EĞİTİCİ EĞİTİMLERİMİZ
ÖĞRENCİ EĞİTİMLERİMİZ
VELİ BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİMİZ
ÖZEL ATÖLYE ÇALIŞMALARIMIZ

Türkiye’nin değerleri olan öğrencilerimize özgün ve farklı eğitim donanımları sunulabilmesi için öncelikle farklı eğitimciler yetiştirilmelidir.

TÜZDER, sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler, okul öncesi öğretmenleri, branş öğretmenleri, meslek öğretmenleri başta olmak üzere tüm eğitimcilere, psikolog, pedagog, sosyolog ve felsefe grubu mezunlarına; çocuk gelişimi mezunlarına ve alana ilgi duyan herkese açık olmak üzere eğitimler düzenlemektedir.

TÜZDER eğitimleri 20, 26, 40 saatlik periyotlarla düzenlenir. TÜZDER’in alanında uzman eğitmenleri, akademisyenler ve bilim adamları aracılığıyla düzenlenen eğitimlerin sonunda katılımcılar sertifika almaya hak kazanırlar. Eğitici eğitimlerine katılan tüm eğitmen adayları, sertifikaları ile devlet kurumlarında ve özel kurumlarda prestij elde ederler ve TÜZDER ayrıcalığını yaşarlar.

Eğitimler, TÜZDER genel merkezinde ya da TÜZDER’in paydaş kurumlarında düzenlenir. Yeterli sayıda talep olması durumunda İstanbul dışındaki şehirlerde de eğitimler verilmektedir. Eğitimler TÜZDER’in web sitesinden, facebook ve twitter sayfalarından takip edilebilir. TÜZDER eğitici eğitimleri ücretlidir.

Bu eğitimler:

Robotik Eğitmenliği Eğitimi

Robotik, modern dünyanın en etkili bilim alanlarından biridir. Robotların doğru şekilde geliştirilmesi, robot oluşturmada temel faktörler, robot devreleri gibi konular, çocuklarımızın bilim dünyasına aşina olmaları ve gelişen dünyaya ayak uydurmaları için önemli basamaklardır. TÜZDER, Türkiye’de ilk ve tek olan Robotik Eğitmenliği ile öğrencilere robotik alanında doğru bilgileri, doğru yöntemlerle aktaracak eğitmenler yetiştirmektedir.

Zekâ ve Akıl Oyunları Eğitmenliği Eğitimi

Çocuğun kendini, karakterini ve gelişim düzeyini ortaya koyduğu en önemli alan oyundur. Nitelikli bir oyunla hem çocuğu gözlemleyebilir hem de ona pek çok bilgiyi eğlenceli bir ortamda öğretebilirsiniz. Yurtiçi ve yurt dışında pek çok üniversite, oyunun çocuklar üzerindeki etkisinden dolayı zeka ve akıl oyunları geliştirmektedir. TÜZDER, yurt içi ve yurt dışında geliştirilen 150 kadar akıl ve zeka oyununu eğitim ortamında kullanmayı hedeflemektedir. Bu maksatla, bu oyunların nasıl oynanacağı, çocuğa nasıl oynatılacağı, hangi oyunla hangi kazanımların hedeflendiği, oyunların çocuk gelişimine etkileri, oyun ortamında çocuğun ne şekilde gözlemleneceği gibi konuları içine alana eğitimler düzenlemektedir. Türkiye’de ilk defa TÜZDER tarafından verilen Zeka ve Akıl Oyunları Eğitmenliği Eğitimine yoğun bir talep vardır.

Zihin Haritaları ve Hafıza Teknikleri Eğitici Eğitimi

Akıl haritası (mindmap) doğal öğrenmenin en etkili yöntemlerinden biridir. İnsan zihninin doğru şekilde çalıştırılması sayesinde bilgilerin sistemli bir kategorizasyonunu sağlayan mindmap yöntemi, en doğru öğrenme stillerinden biridir. Bu sebeple bilginin kalıcı hale gelmesini arzulayan eğitimciler için bulunmaz bir yöntem olan akıl haritalarının(mindmap) en doğru kullanım yöntemleri, öğrenciye olan etkileri, sınıf ortamındaki fonksiyonları, eğitime katkıları vb konular, TÜZDER tarafından eğitmenlerimizle paylaşılmaktadır. TÜZDER’in Akıl Haritaları Uygulama Eğitimi, Türkiye’nin en prestijli eğitici eğitimlerinden biridir.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitmenliği Eğitimi

Geçmişten günümüze birçok şey değişti. Değişen dünyada okuma yeteneklerinin geliştirilmesi de bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüzde hızla ilerleyen teknoloji ve bunun yanında insanoğlunun zamanla yarışır hale gelmesi toplumu kısa zamanda birçok işi yapma isteğiyle karşı karşıya getirmiştir. Bu nedenle bireyler alacakları bu eğitim ile hayatlarına kalıcı değerler katacaklardır. TÜZDER’in Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Uygulama Eğitimi, Türkiye’nin en prestijli eğitici eğitimlerinden biridir.

Dikkat, Zekâ ve Düşünme Becerileri Eğitimi

Günümüzde dikkat dağınıklığı ve benzeri sebeplerin birleşimiyle çocuklarımızın zihinsel kapasitelerini tam olarak kullanamamaları birçok ailenin ortak sorunudur. Bu eğitimin öne çıkan yönü sunumda kurguların uygulamaya yönelik somut örneklerle yapılmasıdır. Verilen bu eğitimlerde; dikkat becerilerinin bilişsel gelişime etkisi, dikkat geliştirme çalışmalarının kapsamı, dikkat geliştirme etkinlikleri, oyunları, materyalleri, çocuklarda üretkenliği ortaya çıkaran eğitim ortamı, düşünme becerisini geliştiren temel stratejiler, sorun çözme ve geleceğe yönelik sorun çözme tekniği, bebeklikten itibaren zekânın gelişimi ve çocuklarda zekâ gelişimi için, hayal gücünün önemi gibi farklı konular üzerine eğitmen ve ailelere yönelik rehberlik çalışmaları yapılmaktadır.

ÖĞRENCİ EĞİTİMLERİMİZ

Zekâ, insanın zihin potansiyelidir. Doğru yönde doğru şekilde kullanılmayan her potansiyel güç, tehlike arz eder. Bu sebeple doğru uyaranlarla kontrol altına alınmayan her üstün zekalı çocuk, toplum için bir muhtemel bir tehlikedir. Bilgi yönünden ve ahlaki açıdan doğru kuşatılmamış üstün zekalı bireyler içlerindeki yüksek potansiyeli yanlış yönde kullanabilirler. Potansiyellerini kullanamadıkları için psikolojik bunalımlar yaşayabilirler. Toplum için ve kendileri için tehlikeli sonuçlar doğurabilecek eylemlere girişebilirler. Türkiye’de doğru eğitim ortamında bulunamadığı için kaybedilen milyonlarca öğrenci bulunmaktadır.

TÜZDER, uzman eğitmenler yetiştirmenin yanında öğrencileri uzman eğitmenlerle buluşturan bir eğitim yuvasıdır. TÜZDER, RAM’lar ve BİLSEM’ler tarafından kendilerine “Üstün Zekalı” tanısı konulan öğrenciler için bulunmaz bir ortam sunar. TÜZDER’in öğrenci eğitimleri, 12 haftalık periyotlarla en fazla 15 kişilik sınıflarda devam eder. Eğitime katılmak isteyen öğrenciler, TÜZDER’in web sitesinde bulunan başvuru formunu doldururlar. Daha sonra öğrenci ve ailesiyle birebir görüşme yapılır. Öğrenci, eğitimlere uygunsa kayıt yapılır. Öğrencilerin eğitim aldığı sürede ailelere de ücretsiz eğitimler verilir. Böylece TÜZDER ortamında doğru şekilde kuşatılan öğrenciler, evde de doğru yöntemlerle karşılaşmış olurlar.

TÜZDER öğrenci eğitimleri, “Atölye” şeklinde isimlendirilir. Daha detaylı bilgi için bu “Atölyeler” sayfamızı inceleyiniz.

VELİ BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİMİZ

TÜZDER tarafından kendisine eğitim verilen her üstün zekalı çocuk, ev ortamında da doğru yaklaşımlarla karşılaşmalıdır. Bu sebeple çocuğu TÜZDER’de eğitim alan her aileye ücretsiz eğitimler verilir.

ÖZEL ATÖLYE ÇALIŞMALARIMIZ

Atölye Nedir?
Atölye, öğrencinin çocuk; öğretmenin sanatkar olduğu bir öğrenme ortamı, bir eğitim anlayışı, bir yaşam alanıdır. Atölye sayesinde çocuklar teorik bilgilerin soğukluğundan sıyrılırlar. Bir ürün ortaya koymanın tadına varırlar. Eğitim sürecinde tamamen aktif oldukları için öğrenme istekleri hiç sönmez. Atölye, yaparak yaşayarak öğrenmenin modern donanımlarla sağlandığı yepyeni bir eğitim standardıdır.

Atölye Sistemi Neden Gereklidir?
Okullar yetişkinler tarafından tasarlanan standartları belirlenmiş eğitim mekânlarıdır. Okul deyince hep aynı teorik bilgilerin aynı kalıplarla aynı mekânlarda sunulduğu sıkıcı ortamlar gelir akla. Öğrenciler, yeteneklerine ve ilgilerine göre değil yaşlarına göre sınıflanmıştır okullarda. Ve bu durum bir eğitim sorunudur. Atölye sistemi bu sorunu çözen en önemli adımlardan biridir.

Atölye Sisteminin Amacı Nedir?
Atölye sistemiyle tıkanan eğitim sistemine bir nefes verme gayretindeyiz. Çocuklarımıza hayata dair pek çok bilgiyi yaşantı yoluyla sunan atölye sisteminin eğitim mekânları da çocuklara özgü güzellikler barındırır ve özgündür. Derslerinde çok başarılı ama hayatı hiç bilmeyen çocuklar yerine hem hayata dair fikri ve donanımı olan hem de bilgi düzeyi yüksek olan bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Her çocuğun özel olduğunun farkındayız ve çocuklara özel mekânlar sunmadan sağlıklı bir eğitim ortamı kurulamayacağının bilincindeyiz.

TÜZDER Atölyeleri Nasıl Uygulanır?
TÜZDER atölyelerine katılmak isteyen öğrenciler, TÜZDER’in web sayfasında bulunan başvuru formunu doldururlar. Daha sonra aileye dönüş yapılarak kayıt işlemleri gerçekleştirilir. TÜZDER atölyeleri ücretlidir ve atölyelere yalnızca RAM ya da BİLSEM’ler aracılığıyla “üstün zekalı” tanısı konulan ya da TÜZDER tarafından değerlendirilmesi yapılmış öğrenciler katılabilir.

TÜZDER Atölyeleri Nelerdir?
Atölyelerde öğrenciler yaş gruplarına göre kategorize edilir. Her bir atölye 12 hafta sürer. Öğrenci kontenjanı 15’tir. Dokuz farklı sınıfta devam eden atölyelerin sonunda öğrencilere “Katılım Sertifikası” verilir. Öğrencilerin eğitim aldığı süre boyunca yine periyodik olarak ailelere ücretsiz eğitim verilir. Ayrıca ailelere çocukların hakkında 6 ve 12. Haftalarda ayrıntı rapor sunulur.

TÜZDER atölyeleri, yaş gruplarına göre ayrılmış farklı ve özgün çalışmalardan oluşur. Her bir atölye, uzman bir eğitimci tarafından yürütülür.

4 – 6 Yaş Atölyeleri

Temel Elektronik – Robotik Atölyesi
Elektronik, fizik, mühendislik ve teknolojinin ortak noktasıdır. Elektrik devrelerinin doğru tasarımlanması ve doğru kontrol edilmesiyle ilgilenen bu bilim, bir atölye olarak öğrencilerimize yaşadıkları çağı daha doğru anlatmak için düşünülmüştür. Çocuklarımız bu atölye sayesinde motor, elektrik aksamı, elektrikle çalışan düzenekler, sensörler gibi elektronikle ilgili alanlarda bilgi ve donanım kazanırlar. Temel teorik bilgilerin yanı sıra deneysel ve pratik bir ortam oluşturan Elektronik Atölyesi, çocuklarımıza elektroniğe dair yaşam becerisi edinme imkânı sağlar. Atölyenin bir diğer faaliyet alanı da çocuklarımızı Robotik Atölyesi’ne hazırlamaktır.

Dikkat ve Konsantrasyon Becerileri Atölyesi
Öğrencilerimize kendi potansiyellerini göstermek, aklın sınırlarını genişletmek ve bir problem için özgün çözüm yolları bulmalarını sağlamak, düşünmenin boyutlarını öğretmek ve geliştirmek bu atölyenin ana maksadıdır. Dikkat ve Konsantrasyon Becerileri Atölyesi düşünceyi sistematize eden bir eğitim faaliyetidir. Bilgiyi, düşünceyi ve hayali doğru şekilde organize etmek, bu atölyenin temel kazanımıdır.

Bilim Dünyası Atölyesi
Bilim Dünyası atölyesinin amacı öncelikle öğrencilerimize teknolojinin sadece bir araç olduğu duygusunu aşılamak, onu en doğru şekilde kullanma bilincini kazandırmak ve karşılaştıkları yeni durum ve uygulamalar karşısında çözüm üretebilmelerini, kolay adapte olabilmelerini sağlamaktır. Çağımızın vazgeçilmezi olan bilgisayarı daha bilinçli ve yakından tanımalarını sağlayarak teknoloji kaynaklı zararların en aza indirgenmesi ve bilinçli kullanımın artırılarak faydaya dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

Drama ve Tiyatro Atölyesi
Drama, hayatın provasıdır aslında. İnsan davranışlarını disipline etmenin, sağlıklı şekilde organize etmenin önemli bir yoludur drama. Tüm duyu organlarını aktif hale getirmesinin yanı sıra duyguları da eğitim sürecine dâhil eden drama, becerilerin geliştirilmesi ve hedeflenen davranışların kazandırılması noktasında keyifli bir eğitim uygulamasıdır. Drama ile oyun iç içe olduğundan çocuklarımız neşeli ve eğlenceli bir ortamda bedensel, duygusal, sosyal ve kültürel yönden gelişirler. Drama atölyesi eğitimin yaşamla iç içe olduğu ortamdır.

Hayalini Anlat Atölyesi
Hayalini Anlat Atölyesi, çocuklarımızda sıra dışı düşünme, sorgulama, olaylara farklı açılardan bakabilme, analojik düşünme, analiz, sentez gibi basamakların öğretilmesini sağlayan etkinliklerden oluşan bir atölye çalışmasıdır. Hayalini Anlat Atölyesi, öğrencilerde creative düşünmenin boyutları olan özgünlük, akıcılık, zenginlik ve esneklik gibi basamakların geliştirilmesiyle oluşur.

7 – 8 Yaş Atölyeleri

Robotik Atölyesi
Robotlar dünyasına giriş yapmamızı sağlayan bu atölyede her öğrencimize içerisinde sensörler, motorlar, özel devreler ve parçaların olduğu bir kit verilir. Robotik atölyemizde öğrencilerimiz robot nedir, robotlar nasıl çalışır, sensörler(algılayıcı)ne işe yarar, hız/güç gibi birçok konuda bilgi sahibi olurlar. Çocukların mekanik ve robotik alanlarına dair bilgilerini ve becerilerini geliştirebilecekleri ve problem çözme becerilerini kullanabilecekleri “Robotik Atölyesi” teknolojik gelişmelerin takip edilmesi ve onlarla ilgili fikir sahibi olunabilmesi adına çok önemlidir.

Moleküler Genetik ve Biyoteknoloji Atölyesi
Moleküler genetik, canlıların kalıtım materyali olan genlerin yapılarını ve işlevlerini moleküler düzeyde inceleyen bir genetik alt dalıdır. Moleküler genetik, moleküler biyolojinin ve genetiğin yöntemlerini kullanarak çalışır. Genetiğin diğer alt dallarından bazı farklılıklar gösterir. Moleküler bilginin kullanılması, örneklerin nasıl çalışılacağını ve bu yüzden de bilimsel sınıflandırmanın doğru olarak yapılmasını sağlanmak moleküler genetik için önemlidir. Biyoteknoloji ise hücre ve doku biyolojisi kültürü, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimlerinden yararlanarak, DNA teknolojisiyle bitki, hayvan ve mikroorganizmaları geliştirmek, doğal olarak var olmayan veya ihtiyacımız kadar üretilemeyen yeni ve az bulunan maddeler (ürünleri) elde etmek için kullanılan teknolojilerin tümüdür. Bu atölyemizde çocuklarımıza, moleküler genetiğin ve biyoteknolojinin temel bilgilerini sunarız.

Problem Çözme Atölyesi
Problem Çözme Atölyesi’nde öğrencilerimiz kendilerini keşfe çıkarlar. Doğuştan getirdikleri üstün potansiyellerini ortaya koyarlar. Hayalin sınırlarını genişletirler. Bir problem için özgün çözüm yolları bulurlar. Problem Çözme Atölyesi’nde düşüncenin boyutlarını öğretmek ve geliştirmek bu atölyenin ana maksattır. Problem Çözme Atölyesi’nde düşünceyi sistematize eden bir eğitim faaliyetidir. Bilgiyi, düşünceyi ve hayali doğru şekilde organize etmek ve böylece problemlere özgün çözümler bulmak bu atölyenin temel kazanımıdır.

Keşif Saati
Keşif Saati, öğrencinin yeni kavram, prensip ve yasaları kendi yaptığı deneylerle buluş esasına göre öğrendiği bir eğitim ortamıdır. Laboratuarda çocuklar sadece öğrenmez. Yaşar aynı zamanda. Keşif saatinde çocuklarımıza fen bilimlerini yaşatmayı hedefliyoruz. Keşif saatinde, öğrencilerin bilimle ilgili etkinliklere katılmalarına imkân sağlıyor ve bilimsel yöntemi tanımalarını hedefliyoruz. Çocuklarımız, ihtiyacımız olan bilgiyi yaşayarak öğrenme fırsatı buluyor, hayatı daha doğru kavrıyor, gözlemliyor, analiz ve sentez yapıyor.

Creative Düşünme Atölyesi
Creative Düşünme Atölyesi, hayalini anlat atölyesinde olduğu gibi yaş seviyesine göre etkinliklerin çocuklarımız da yaş seviyelerine göre farklılaştığı atölyedir. sıra dışı düşünme, sorgulama, olaylara farklı açılardan bakabilme, analojik düşünme, analiz, sentez gibi basamakların öğretilmesini sağlayan etkinliklerden oluşan bir atölye çalışmasıdır. Creative Düşünme Atölyesi öğrencilerde creative düşünmenin boyutları olan özgünlük, akıcılık, zenginlik ve esneklik gibi basamakların geliştirilmesiyle oluşur.

9 Yaş ve Üzeri Atölyeleri

Robot Uygulamaları Atölyesi
TÜZDER’in robot atölyelerinin üçüncü basamağı olan Robot Uygulamaları Atölyesi, Çocukların mekanik ve robotik alanlarına dair bilgilerini ve becerilerini eyleme döktükleri, üretim yaptıkları, turnuva ve yarışmalara katıldıkları, kısaca kendi robotlarını ortaya koydukları bir eğitim ortamıdır.

Blog Tasarım Atölyesi
Çocuklarımızın internetin geniş dünyasında bilinçli birer kullanıcı olmalarını, bilişim dünyasında pasif, sadece takipçilik yapan internet kullanıcısı olarak var olan değil aktif, kendini ifade etmesini bilen birer birey olmalarını amaçladığımız atölyemizde; e- posta ve güvenlik işlemleri, internet tarayıcıları ve güvenlik ayarları, sosyal medya tanımı, blog ve blog tasarımı konularını alırlar.

Uzay ve Gök Bilimi Atölyesi
Astronomi, insanoğlunun asırlardır ilgisini çeken bir bilimdir. Astronomi yaşadığımız evreni anlama sürecinde önemli bir adımdır. Uzay ve Gök Bilimi atölyesinde öğrencilerimiz uzayın ilgi çekici sırlarını gözlemler ve astronomi bilimi hakkında fikir sahibi olurlar. Bu atölye sayesinde çocuklarımız, astronomi ve uzay bilimine dair temel bilgiler edinirler. Ayrıca bu atölye çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz gece gözlemi yaparlar ve evreni doğru materyallerle inceleme fırsatı bulurlar.

Stratejik Düşünme Becerileri Atölyesi
Stratejik düşünmek, zaman yönetiminin ve başarının temel şartıdır. Geleceğin yöneticileri olan çocuklarımız için stratejik düşünmek ve çalışmak günlük faaliyetlerinin her adımında olmazsa olmaz bir bakış açısıdır. Stratejik Düşünme Becerileri Atölyesinde öğrencilerimiz, stratejik düşünme becerilerini ölçmek, stratejik düşünmenin temel bileşenlerini anlamak ve stratejik düşünme için pratik uygulama araçlarını deneme şansını bulurlar.

Düşün ve Keşfet
Emerson: “Her eylemin atası düşüncedir.” der. Düşünmek, insanın evrene hükmetmesini sağlayan bir farklılık, hayatı kavramaya yarayan bir araçtır. Balzac ise: “Düşünmek görmektir.” der. Düşün ve Keşfet Atölyesinde öğrencilerimize düşünmenin önemini, hayatı düşünerek yaşamanın erdemini aşılamaya çalışırız. Düşün ve Keşfet ile, çocuklarımız var olan potansiyellerini doğru kullanmayı öğrenirler.