63 / 100
egitim koclugu

Eğitim Koçluğu

Her öğrencinin bireysel gelişimi, kendine ait ilgi, motivasyon, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda olacaktır. Bireysel farklılıkları dikkate alma, doğru tespit edebilme ve doğru yaklaşım geliştirilerek her çocuğa gerçekçi hedefler koyma en temel amacımızdır. Her bir bireyin mizaç yapısı olumlu, besleyici ve geliştirici şartlar ile etkileşime girerek sağlıklı bir kişilik görünümü sergilemeye eğilimlidir.

Mizaç temelli rehberlik yaklaşımı ile çocukların ve gençlerin mizaç yapıları üzerinden bireysel farklılıkları ve bireye özgü gerçekçi hedeflerin belirlenmesi mümkündür. Bireysel farklılıklar göz önünde tutularak hedefler belirlendiğinde; çocuğun, gelişimsel rehberliğin desteği ile olumlu potansiyellerini ortaya koyabileceği öngörülebilir bir sonuçtur.

Her bir bireyin mizaç yapısının kendisine ait olumsuzluğa açık özellikleri bulunmaktadır. Çocuğun mizacının bilinmesi ile olumsuzluğa açık özelliklerin öngörülerek psikopatoloji oluşmadan önlenmesi mümkündür. Değerlendirme sürecine gelindiğinde ise; çocuğun mizaç yapısı temel alınarak oluşturulan bireysel gelişim hedeflerinin değerlendirilmesi, daha işlevsel ve gerçekçi olacaktır. Bununla birlikte, sosyal gelişim, eğitsel gelişim ve kariyer gelişimi amaçlarına yönelik uygulanabilmesi gerek öğretmen, gerek öğrenci gerekse de velilerin daha sağlıklı, verimli ve başarılı bir eğitim süreci geçirmelerine imkan sağlamaktadır.

Başvuru Formu