TIBBİ MASKE KULLANIMI, HİJYEN VE SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI İLE İLGİLİ TEDBİRLERE EK OLARAK TÜZDER TARAFINDAN UYULACAK KURALLAR

Genel Düzenlemeler – Yeni Normal Döneminde Test ve Danışmanlık İçin Uygulanacak Tedbir Prosedürleri:

 1. Personel ve velilere yönelik ateş ölçme alanını oluşturulmuştur. Kuruma girişte; ateş ölçecek personelin sosyal mesafeye dikkat etmesi, maske kullanması, velilere dezenfektan kullandırarak içeriye alması sağlanacaktır.
 2. TÜZDER Danışma bölümünde dezenfektan bulunacaktır.
 3. Sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme için gereken alanlar tespit edilerek gerekli işaretlemeler yapılmıştır. (Asansör girişleri, kafeterya bölümleri)
 4. Asansör kullanılması planlanan alanlarda, sosyal mesafe kurallarına uygun kullanımı sağlanmaya yönelik (kişi sayısı sınırlandırılmalı) asansör giriş ve içerisinde yeni kullanım kurallarını belirten tabelalar bulunmaktadır.
 5. Velilerin bekleme esnasında Kafeterya bölümünde sosyal mesafeye uygun olarak masalara oturması sağlanacaktır.
 6. Tek kullanımlık ikram ve bardaklar bulundurulacaktır.
 7. Aile bilgi formu ve anketler dijital ortama aktarılarak velilerin doldurması sağlanacaktır.
 8. Test ve danışmalık odaları sade olacak şekilde düzenlenmiştir.
 9. Test ve danışmanlık odalarında en fazla 3 kişi bulunacaktır.
 10.  Birden fazla işlemde kullanılacak malzemeler kullanım öncesinde/sonrasında dezenfekte veya sterilize edilecektir. (Test materyalleri her testten sonra dezenfekte edilecektir.)
 11.  Test ve danışmanlık odalarında dezenfektan bulundurulacaktır.
 12. Psikologlar test ve danışmanlık esnasında maske takacaktır.
 13. Test ve Danışmanlık odalarını ilgili personel harici kimse kullanmayacaktır.
 14. TÜZDER’de tüm ortamların planlanan çerçevede periyodik olarak dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.
 15. Tüm personeller kurum içerisinde maske takacaktır.
 16. Şüpheli vaka tanımına uyan personel, veli ya da öğrenci tespit edilmesi halinde TÜZDER’de bir izole oda nakil öncesinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.
 17. Görünür yerlere Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, tıbbi maske kullanımı, okul içinde uyulması gereken kurallar vb.) asılmıştır.
 18. TÜZDER kafeterya araç-gereçleri her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanıp sonraki kullanıma kadar temiz bir ortamda saklanmaktadır.
 19. TÜZDER’de tüm hizmet alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat edilmektedir.
 20. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, aydınlatma düğmeleri gibi) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliği günde en az iki kez yapılmaktadır.
 21. Faaliyetlerde kullanılan oyuncak gibi araç gereçler her akşam temizlik birimlerince uygun bulunan dezenfektan malzemeleri ile temizlenecektir.
 22. Odaların temizliğinden hemen sonra eldiven çıkarılıp çöp kutusuna atılacaktır. Eldiven çıkarıldıktan sonra eller su ve sabunla yıkanacak veya el antiseptiği ile ovalanacaktır.
 23. Her odanın temizlik bezleri ayrı olacaktır.
 24. Odalar 40 dakikada bir havalandırılacaktır.
 25. Kurumdaki klima ve her türlü iklimlendirme sistemleri düzenli olarak dezenfekte edilecek, filtreleri temizlenecek veya değiştirilecektir.
 26. Kullanılan tıbbi maske ve eldivenlerin atık kutularına atılmasının ve bu malzemelerin tıbbi atık olarak imha edilmesi sağlanacak, çöp kovalarının üzeri kapalı tutulacaktır.
 27. TÜZDER’e test ve danışmanlık için gelen misafirlerimizin evlerinden oyuncak ve kitap gibi malzemeler getirmesi yasaktır.